Jak oszuści wyłudzają kredyty?
Sposobów na oszustwa jest cała masa, ale najprostsze z nich to podrabianie dokumentów. W dzisiejszych czasach firmy pożyczkowe udzielające chwilówek robią to szybko bez kontaktu z kredytobiorcą.
Osoba, która zamierza wziąć chwilówkę musi jedynie zarejestrować się na stronie oraz potwierdzić te dane przelewem bankowym. W tym przypadku by wyłudzić kredyt na czyjeś dane, należy wcześniej założyć fikcyjny rachunek bankowy. Zwykle przestępcy podrabiają do tego dowód osobisty, xero czy też skan, a nawet sam „plastik” po czym korzystają z usług banków, które otwierają konta poprzez kurierów lub innych osób. Wygląda to tak, że kurier zagląda w umowę, dowód i jeśli wszystko na oko mu pasuje – zatwierdza wniosek, a bank otwiera rachunek na fikcyjne dane.
W takim momencie złodziej rejestruje się w wielu firmach i bierze kredyty gdzie tylko się da. Ostatecznie pieniądze wypłaca i znika.
Trochę inaczej jest z kredytami bankowymi. Tutaj przestępca musi podrobić dowód osobisty tak by na zdjęciu była widoczna jego twarz bo osobiście będzie musiał udać się do banku. Przydadzą mu się również podrobione zaświadczenia o zarobkach. Jeśli to wszystko zgromadzi, pozostanie mu spotkanie z doradcą. Jeśli pracownik niczego nie będzie podejrzewał, oszust przejdzie weryfikację i otrzyma pieniądze.
Bardzo często do wyłudzeń dochodzi również poprzez zmowę pracowników banków czy też doradców finansowych firm, pośredników, którzy na lewe lub kradzione papiery i osobę zaciągają spore kredyty. Zdarza się tak, że w całym procederze biorą udział notariusze i inni wysoko postawieni urzędnicy państwowi.
Co zrobić by się uchronić przed oszustami?
Jeśli straciłeś dowód osobisty, czym prędzej zgłoś to w odpowiednim urzędzie. Kradzież na policji, a zagubienie np. w gminie czy urzędzie miasta.
By nikt nie wziął kredytu bankowego na twoje konto, zgłoś utratę dokumenty w bazie Biura Informacji Kredytowej. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie:
https://www.bik.pl/zastrzeganie-dokumentow
Takie działania pozwolą minimalizować zagrożenie na wypadek, gdyby dokumenty dostały się w niepowołane ręce.
Kiedy dochodzi do kradzieży i wyłudzeń danych osobowych?
Sezon wakacyjny jest najlepszym okresem na zbieranie danych przez złodziei. Wykorzystują do tego zatłoczone plaże, miejsca do wypożyczania sprzętu, rezerwacje hotelowe, gdzie to w większości przypadków trzeba okazać lub nawet zostawić dowód osobisty. Jeśli musicie już coś wypożyczać, zamiast dowodu osobistego zostawcie ekwiwalent w postaci konkretnej kwoty. Dowód najlepiej mieć zawsze przy sobie i jeśli ktoś będzie o niego prosił – powinna zapalić się wam czerwona lampka, która jest pierwszym ostrzeżeniem dla jego posiadacza. Nie ufajcie nawet tym najmilszym pracownikom bowiem w łatwy sposób mogą wykorzystać waszą czujność.
Więcej na: https://chwilowo.pl/prasa/kredyty-i-chwilowki-na-xero-dowodu-osobistego-wyludzenia/